Jezero Ozirce

Nazývá se také “Divoké jezero”. Nacházející se 15 kilometrů od Siněviru,
na severních svazích poloniny Piškoňa, pod horou Hropa. Leží v nadmořské
výšce asi jeden kilometr, zaujímá plochu okolo jednoho hektaru a nejhlubší
místo je 28 metrů pod vodou. Jezero je sesuvového původu, patří do povodí
řeky Tereblji a na zimu zamrzá.

To by byly ty nejzákladnější informace o tomto místě, ale pokud se
chceme dozvědět více o jeho obyvatelích, musíme víc do hloubky.

stat_minus_2

Ale než se do toho ponoříme, spousta živočichů spjatých s jezerem se nachází nad hladinou.

Například žáby. Zajímavě, žáby dokáží vydržet bez potravy extrémně dlouhou dobu, třeba i 16 měsíců. Některé žáby také disponují obrannými mechanismy, nejznáměji jedovatostí, na kterou upozorňují pestrou barevností, nebo třeba nafouknutím vlastního těla pro zastrašení či odrazení predátora. Asi 88% obojživelníků jsou žáby a druhů žab bylo doposud popsáno přes 6000 a vědci stále objevují nové. Mezi nejznámější rody patří skokani, kuňky, ropuchy, rosničky či baltnice.

Pak tu jsou vážky. Vážky patří mezi běžně vyskytující se hmyz žijící jak u stojatých, tak tekoucích vod. V hmyzím světě patří vážky mezi nejlepší letce a jsou hmyzem s nejdokonalejším zrakem.

Zvláštní skupinkou vodních živočichů je pleuston. Což je drobný hmyz, který umí běhat nebo klouzat po vodě a to díky jejímu povrchovému napětí. Mohou sloužit jako bioindikátory znečištění životního prostředí, jelikož jsou velmi citliví na chemikálie. Patří sem třeba bruslařky, vodoměrky, mákovky nebo podrepky.

obrázek bruslařky

Rybí populace se skládá z mnohých rozmanitých druhů . Některé z nejběžnějších ryb vyskytujících se v jezerech jsou pstruzi, střevle, okouni, štiky, sumci nebo jeseteři. Nedá se odhadnout kolik jedinců se v jezeře nachází, ale vzhledem k tomu, že rybolov je zde zakázán a jedinými lovci ryb jsou zde draví ptáci, tak jich nebude málo.

obrázek sumce obrázek pstruha obrázek jesetera obrázek střevle obrázek štiky obrázek okouna

Ve vzácných případech se zde může oběvit i takový rak. Vzhledem k tomu, že jezero je stojatá voda, tak by se tu mohl vyskytovat nejspíš rak bahenní. Narozdíl od jiných druhů, tento není vůbec ohrožený. Je to všežravec a v pohodlném životu mu nebrání ani mírně znečištěná voda.

Plankton jsou organismy, které se snášejí ve vodním sloupci a nejsou schopny překonat vlastní silou proudění vody. Často jsou tak malé, že je lze vidět jen pod mikroskopem. Rozlišuje se podle druhového složení, a to na zooplankton (živočišný), fytoplankton (rostlinný) a bakterioplankton (bakteriální). Zooplankton je dále tvořen převážně vířníky, perloočkami, klanonožci a vznášivkami. Také je základem potravního řetězce, stává se tedy potravou mnoha druhů vodních živočichů.

obrázek planktonu

Co se týče rostlin, nachází se zde spousta rozmanitých druhů. Například leknín, jehož listy plovou na hladině a který nalézá využití i v medicíně. Dále řečanka, rozšířená v podstatě po celém světě, tak snadno šířící se rostlina, že ji lze nazývat invazivní. Také chaluha, která je díky obsahu jódu lidmi využívána na detoxikaci či hubnutí. Nebo rdest v jehož porostu nacházejí ryby jak klidná místa, tak i hojnost potravy. Kromě zmíněných je v jezeře častý i takový stolístek, lekušník, rdesno či stulík.

Množství živočichů se nachází i na dně jezera. Velkou porci těchto živočichů tvoří vajíčka a larvy. Především živočichů z hmyzí rodiny, například od vážky, komára nebo jepice. Dále brouci přizpůsobeni k životu pod vodou jako potápník nebo znakoplavka. Nesmí tu chybět ani plži. A to jak suchozemní, v podobě všem známých šneků a slimáků, tak i vodní, v podobě už méně známé surmovky, plovatky, bahnivky, okružáka či kámomila.

obrázky kamenů obrázek ulityobrázek potápníkaobrázek vajíček